Preventiva

PREGLED HIDRANSKE MREŽE

Izvršen pregled hidranske mreže

Operativni članovi DVD-a Šandorovec, Renato Remar i Dejan Tomašić dana 20.05.2011.godine, na prostoru djelovanja u Šandorovcu izvršili su pregled vanjskih podzemnih hidranata, kojih ima 14. Izvješće o pregledu bit će dostavljeno Međimurskim vodama d.d. i nadležnim institucijama.

Pregled hidranske mreže i otklanjanje eventualnih nepravilnosti primarna je preventivna aktivnost, budući da su hidranti od neprocijenjive važnosti pri svakoj požarnoj intervenciji. Neispravni ili nedostupan hidrant može spriječiti vatrogasce da uspješno i pravovremeno izvrše intervenciju gašenja.

Upute mještanima:

Ukoliko se neki od hidranata nalazi u blizini, ili ispred vaše kuće, održavajte ga uvijek urednim i čistim te lako vidljivim i dostupnim. To se posebno odnosi na podzemne hidrante koje nemojte nikada zatrpavati zemljom ili nečim drugim. To vam je u interesu jer će u slučaju požara vama prvo zatrebati i mogao bi imati odlučujuću ulogu u spašavanju vaše imovine. Ako sami primijetite oštećenja ili neispravnost, javite nam na naše brojeve mobitela 099/658-58-03 ili sami nazovite MEĐIMURSKE VODE . na 370-730 (dežurna služba za prijavu kvarova).

MJESEC ZAŠTITE OD POŽARA

MJESEC  ZAŠTITE  OD  POŽARA

Posvetite  pozornost  protupožarnoj  preventivi!!!!

• potražite  oštećenja  ili  neispravnost  na  protupožarnoj  opremi, uređajima  i  instalacijama  u  objektu  gdje  živite  i  radite  te  isto  prijavite  nadležnim  osobama  i  službama.
  • držite  izlaze  i  puteve  za  evakuaciju  i  spašavanje  u  slučaju  požara  ili  druge  nepogode  uvijek  prohodnima  za  napuštanje  ugroženih  objekata  ili  dolazak  vatrogasaca.
  • nemate  li  aparat  za  početno  gašenje  odmah  ga  nabavite, a  aparate  koje  posjedujete  redovito  servisirajte  i  kontrolirajte.

Vatra na otvorenom

• Vatra na otvorenom prostoru ugrožava okoliš (susijede, i sve oko nas) površinskim požarom ili letećim iskrama, dimom.
  • Unutar otvorenih prostora tvrtki, obitejskih kuća, u naseljima, šumama, kao i na udaljenosti do 200 metara od naselja, građevina,otpad, strnih, i drugih žitarica, loženje vatre većeg intenziteta nije dozvoljeno.
  • Kad spaljujete biljni otpad osigurajte mjesto spaljivanja da vatra ne pogjegne te pripremite sredstva za gašenje požara, radeći radeći isto kada ne puše vjetar.
  • Ne ostavljajte zgarišta bez nadzora, a prije odlaska zaostala žarišta pogasite vodom ili prekrijte zemjom.

Za dodatne informacije i osiguranje kontaktirajte DVD-ŠANDOROVEC NA mob: 099/658-58-03

Osnovni savjeti vatrogasne preventive u kućanstvu

Vatrogasna preventiva, tj. preventivne mjere zaštite od požara su skup mjera i radnji koje čovjek treba poduzeti da ne dođe do požara, a neke od njih su slijedeće:
  • U stanu, podrumu ili na tavanu ne držite zapaljive i eksplozivne tvari u nedozvoljenim količinama
  • Redovno održavajte sve vrste peći u ispravnom stanju i propisno ih priključite na dimovodne kanale koji moraju biti nepropusni za plinove i iskre
  • Redovito čišćenje dimnjaka smanjuje opasnost za nastajanje požara i eksplozije
  • Održavajte električne i plinske instalacije u ispravnom stanju
  • Ne bacajte vrući pepeo sa žeravicom i opuške u posude koje se mogu zapaliti
  • Ne pušite u krevetu, ne bacajte opuške i šibice ako ih niste unaprijed ugasili
  • Ukoliko osjećate miris plina po dolasku u stan ne palite svjetlo ili šibice već zatvorite dovod plina i provjetrite prostoriju otvaranjem vrata i prozora
  • Televizor u stanu držite na mjestu kod kojeg postoji mogućnost provjetravanja jer se za vrijeme korištenja ugrijava
  • Ne sušite meso na tavanu već u posebno sagrađenim prostorima-objektima i ne blizu gospodarskim objektima